BULUSMA NOKTASI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BULUSMA NOKTASI

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Dark Tranquillity Röportajı

YazarMesaj
LycanThropy
Admin
LycanThropy

Dark Tranquillity Röportajı Empty
MesajKonu: Dark Tranquillity Röportajı   Dark Tranquillity Röportajı Icon_minitimeCuma Haz. 01, 2007 9:01 am

Dark Tranquillity Röportajı 777_1166027028_1889
Beşinci albümünüz Haven kısa bir süre önce çıktı. Albüm hakkında kısaca bilgi verebilir misin? İlerleme kaydettiğinizi düşünüyor musun?
-Her albümde ilerleme kaydettiğimiz düşünüyorum. Ancak bu ilerleme gelişme mi yoksa geriye mi dönük buna karar vermek bize düşmez. Her albüme değişik bir açıdan yaklaşıyoruz. Haven'da işleri basit ve yoğun tuttuk. Projector çok olgun bir albümdü ve basitçe bu kez değişik bir şeyler yapmak istedik.

-Haven'ın satışları hakkında bilgin var mı? Century Media albümü çok geniş bir biçimde tanıttı ve sanırım bu albüm diğerlerinden daha fazla satacak. CM hakkında neler düşünüyorsun? Onların bünyesindeki en büyük gruplardan birisiniz.
-Şu ana kadar satışlar hakkında kesin bir bilgim yok, ama çok iyi gittiğini duydum. CM iyi bir şirket. Tam olarak onların bünyesindeki en büyük grup olduğumuz söylenemez. Ancak bizim için çok iyi işler yaptılar ve işlerini profesyonelce hallediyorlar. Yani onlardan memnunuz.

-Yeni albüm çalışmaları nasıl gidiyor? Bestelere başladınız mı? O da Haven'ın tarzında mı olacak.?
-Yeni albümün nasıl olacağını bilmek için henüz çok erken. Yeni materyalin yazımına başladık ama şu an için yüzde 100 bitmiş bir parça yok. Yani bekleyip görmemiz gerekli. Her şey olabilir.

-Haven'ın kayıtları için yine Fredman stüdyosunu seçtiniz. Albümleriniz hep bu stüdyoda kaydediyorsunuz. Bu seçimin nedeni ne?
-Bunun ana nedeni orasının mükemmel bir stüdyo olması, ayrıca bir albümün kayıtları için bir ay başka bir yere gidemeyiz. Bu yüzden Göteborg'da kalmamız gerekiyordu ve burada da çok fazla stüdyo yok.

-Şarkıları nasıl yapıyorsunuz, yani örneğin sen ya da başka bir grup elemanı sözleri yazıyor ve sözlerin üzerine besteyi mi yapıyorsunuz, Yoksa önce besteyi yapıp sonra mı sözleri yazıyorsunuz?
-Sözleri vokalist Mikael yazıyor. İlk önce her zaman müziği yazıyoruz ve müzikal anlamda her şeyi tamamladıktan sonra o sözleri yazıyor ve müziğe uyduruyoruz. Başka bir şekilde çalışabileceğimizi düşünmüyorum.

-Müziğiniz dışında şarkı sözleriniz de değişti. Skydancer ve The Gallery'nin sözleri daha edebiydi ve sanırım eski İngilizce kullanmıştınız. Mind's I'da şarkı sözleri daha basitti ama Kuantum fiziği ve psikolojiyle ilgili sözler vardı. Ancak son iki albümde sözler daha kişisel, duygusal ve psikolojik. Müziğe çok iyi oturmuş. Haven'daki gibi sözler yazmayı sürdürecek misiniz?
-Bilmiyorum, ben 97'den beri şarkı sözü yazmadım. Mikael'in çok uzaklaşmayacağını bildiğim bir tarzı var. İki albüm arasında çok şey olacağı için elbette farklar olacak. Bildiğim kadarıyla henüz yeni şarkı sözü yazmadı. Her zaman yeni parçalar için çalışıyor ama bir şarkının müziği hazır olmadan bize getirmiyor.

-Haven'da soundunuzda klavye etkin bir biçimde kullanılmaya başlandı. Bunun özel bir nedeni var mı?
-Uzun zamandır gruba klavyeci katmayı planlıyorduk. Nihayet yapabildik. Bunun ana nedeni müziğimizi genişletmek ve değişik alanlara keşfetmek istememiz. Bu fikirle klavyeyi diğer metal gruplarının kullandığından değişik bir tarzda kullanmak istedik.

-Projector'un aksine Haven'da hemen hiç clean vokal kullanmadınız. Bunun nedeni ne?
-Aslında Haven şarkılarının bazılarında clean vokaller vardı. Ancak biz her zaman müziğimiz üzerinde denemeler yaparak bestelerle oynarız. Kayıt zamanında materyal clean vokaller için uygun değildi, bu yüzden clean yerine scream vokaller kullandık.

-Projector'un ardından grupta bazı değişiklikler oldu. Fredrik gruptan neden ayrıldı?
-İyi bir işi ve ailesi olması nedeniyle grup için vakit ayıramıyordu, bu yüzden ayrılmak istedi.

-Özellikle clean vokallerin kullanılması nedeniyle dergilerde Projector hakkında değişik yorumlar yer aldı. Fanların tepkisi nasıl oldu?
-Bazıları sevdi bazıları nefret etti. Çok insanın albümü dinlediğinde şok olduğunu ve ilk dinleyişte hoşlanmadığını düşünüyorum. Ama muhtemelen birkaç ay dinledikten sonra albümü anladılar ve sevdiler.

-Bir grubun imajı hakkında neler düşünüyorsun? Bu, gerekli mi? Grubun imajının başarısını etkilediğini düşünüyor musun?
-Bir imaja bağlanmak, tanıtım ve ticari adım için iyi olabilir elbette. Ama genellikle bir gruba sanatsal olarak katkısı olmaz. Her sanatçı toplumda kendine göre bir kimliğe bürünür. Bence, müzik konuşmalı.

-Müzik dışında nelerle uğraşıyorsunuz? Stüdyo dışında da biraraya geliyor musunuz?
-Bu bir grup röportajı için çok ilginç bir soru değil, bizim de diğer grupların elemanları gibi işlerimiz var ve boş zamanlarımızda prova yapıyoruz.

-Kapak hakkında neler söyleyeceksin? Tasarımını sen yaptın ve kapağın anlamı ne?
-Bu benim şarkı sözlerinin anlamını sunma tarzım. Booklet'te görünen prova odasında çekilen fotoğrafları kullandım ve Haven'ın kapağı ortaya çıktı.

-Iron Maiden, Metallica, Mercyful Fate ve Kreator'dan parçalar yorumladınız. En çok hangisini sevdin? Metal çalmayan bir grubun parçasını yorumlamayı düşünüyor musunuz?
-O coverların herhangi birinin orijinal olduğunu düşünmüyorum. Onları tribute albümler için kısa zamanda kaydettik ve sonuçta özel bir şey yapamadık. Bir daha parça yorumlarsak üzerinde daha fazla çalışacağız. Metal çalmayan bir grubun parçasını yorumlamak mı? Tabi, neden olmasın.

-Önceki yıl Wacken'da çaldınız. Nasıldı? Sahnede beğendiğin gruplar hangileriydi. Wacken ile ilgili ilginç bir anın var mı?
-Wacken'da önceki yıl değil 1999'da çaldık. (Hatasız kul olmaz-Okan) Çok iyi bir deneyim oldu. Maalesef sahnede iki saatten fazla kalamadık, çünkü otobüse yetişmemiz lazımdı. Gerçekten kötü planlanmıştı. Tüm festival boyunca orada kalarak küp gibi içmek isterdim, belki gelecek sefere.

-Müzikten geçimini sağlayacak parayı kazanabileceğini düşünüyor musun? Web sitesi tasarladığını biliyorum. Başka işler yapıyor musun?
-Müzikten geçimimizi sağlamamız uzak bir ihtimal. Bazılarımız okuyor, bazılarımız çalışıyor. Web sitesi tasarımıyla kişisel olarak ilgileniyorum.

-Haven'ın cd'sinde bir video klip var. Gelecek albüme de video klip koymayı düşünüyor musunuz?
-Gerçekten bilmiyorum. Neler olacağını göreceğiz. Video klip çekmek çok pahalı ve genellikle iyi sonuç vermiyor. Eğer çalışacak doğru insanları bulursak belki gelecek albümde video klip olur.

-Artık piyasadaki en büyük gruplardan birisiniz. Hala fan mektuplarını cevaplıyor musun? Underground ile eskiden olduğu gibi ilgileniyor musun? Hiç pullarını geri istediğin oldu mu?
-Fan mektuplarını olabildiğince çabuk cevaplamaya çalışıyoruz. Ancak her mektubu cevaplayacak durumda değiliz. Bu aralar işler çok yoğun ve öncelik verdiğimiz konu besteler. Boş zamanlarımızda beste yapmak ya da mektupları cevaplamak arasında seçim yapmak zorunda kalıyoruz. Ha ha elbette eski günlerde pullarımızı geri istediğimiz oldu.

-Türk fanların hazırladığı Dark Tranquillity web sitesinden haberin vardır. Site hakkında neler düşünüyorsun?
-Bence güzel bir site, birilerinin grup için fan sitesi yapması gurur verici.

-Bu İsveçli gruplara sık sorduğum bir soru, İsveç'teki metal piyasası hakkında neler düşünüyorsun, sence en iyi gruplar hangileri?
-Piyasayı çok yakından takip edemiyorum. Çok sayıda iyi grup olduğuna eminim ama bu grupları bilmiyorum. Şu sıralar buradaki en iyi grup The Haunted.

-Erkek ya da kız bir fanından aldığın en ilginç tepki neydi?
-Şu an aklıma bir şey gelmiyor. Turlarda bir sürü garip insanla karşılaşırsın.

-Gruba 6. adamı eklemenizin nedeni ne?
-Müziğe klavye bölümleri katmak istedik ve yeni bir elemanın müziğe değişik bir altyapı ve fikir getireceğini düşündük.

-Skydancer'dan önceki materyalı yeniden piyasaya sürmek gibi bir fikriniz var mı?
-Bu konuda farklı fikirlerimiz var. Umarım yakınlarda bir şeyler çıkar.

-''Enter Suicidal Angels'' EP'sindeki son şarkıyı yapmaktaki amacınız neydi?
-Sadece deneysel elektronik bir şeyler yapmak istedik ve ortaya ''Archetype'' çıktı.

-Çıkan albümleriniz hakkında kısaca bir şeyler söylesene. Bugün senin için ne ifade ediyorlar. Çoğu insan en iyi albümünüzün ''The Gallery'' olduğunu düşünüyor. Sence en iyisi hangisi?
-Eski albümlerimizi çok sık dinlemiyorum ve onları çok sık aklıma getirmiyorum. Bir albümün kaydının bitmesinin ardından iş bitiyor ve çok fazla heyecan kalmıyor. Önemli olan şarkıların yaratılış aşaması. Sanırım en kolay elde edilebilen olduğu için The Gallery uzun zaman insanların en çok sevdiği Dark Tranquillity albümü olarak kalacak. Tabi bu albüm zamanı için çok orijinaldi.

-In Flames ve Dark Tranquillity birbirlerininkine benzer bir soundla aynı zamanda müzik yapmaya başladı. Şimdi iki grup arasında büyük farklılıklar var. In Flames hakkında neler düşünüyorsun?
-Ne istiyorlarsa onu yapıyorlar, onlara saygı duyuyorum.

-İlginç bir anını anlatsana...
-Bir röportajda bunu anlatmak çok eğlenceli olmayabilir, bir gün görüşürsek sana bir sürü saçma anı anlatırım haha.

-En son hacıladığın ya da hacılattığın cd hangisi?
-Hımm, en son birine Nile'ın son albümü "Black Seeds of Vengeance''ın cd'sini ödünç vermiştim. Birkaç ay oldu. Geri alabileceğimden şüpheliyim

-Teşekkürler. Son olarak...
-Röportaj için teşekkürler, kendinize iyi bakın.
https://darktranquillitytr.yetkin-forum.com

Dark Tranquillity Röportajı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-